Reciclare capace de plastic

In 4 mai, la Scoala Gimnazială "Iuliu Haţieganu", din Cluj-Napoca, am realizat un tablou din 35.000 de capace/dopuri din plastic (100 kg), de 10m inălţime/20m lungime. Am avut parte de sprijinul a doi artişti, designerul Paul-Adrian Dragomir şi fotografa Roxana Dulamă. in aproximativ 6 ore, 50 de elevi de clasa a VI-a şi a VII-a (membrii ai Consiliului Elevilor), ajutaţi de voluntari din toate clasele au realizat o bicilcletă (mijloc de transport adorat de copii şi ecologic pe deasupra) din capace şi au dorit sa marcheze in acest fel şi Ziua Mondială a Coloratului din 6 mai. In interiorul uneia din roţi este un oraş poluat, iar in cealaltă unul eco. Cele 100 kg plastic au fost predate in 8 mai firmei de reciclare Diren Exim.

reciclarereciclare

Acţiune de împădurire

Reprezentanţii Consiliului Elevilor şi 35 elevi din clasele a VII-a C şi a VI-a B, însoţiţi de 4 parinţi, doi profesori coordonatori: Bia Emilia şi Moscovici Ionela s-au alaturat iniţiativei de împădurire din 14 aprilie 2018 a CERT Transilvania - Detaşament de Intervenţie la Dezastre - CERT prinde radacini, editia a VI-a, Savadisla 2018. S-au împadurit 5 ha cu 45.000 de puieţi. Elevii nostri au reuşit să planteze aproximativ 800 puieti. Am fost asistaţi şi ajutaţi de personalul specializat al Direcţiei Silvice Cluj, care ne-a invitat sa instalăm pe parcela pe care am plantat copăceii o plăcuţă cu numele şcolii noastre.

impadurireimpadurire