Învăţământul gimnazial

În şcoală funcţionează 17 clase V-VIII, din care 5 clase a V-a, 4 clase a VI-a, 3 clase a VII-a şi 5 clase a VIII-a.

Pentru anul şcolar 2019-2020, sunt prevăzute în planul de şcolarizare cinci clase a V-a.

Proiectarea şi desfăşurarea activităţilor didactice se face ţinând seama de particularităţile de vârstă ale elevilor, în conformitate cu standardele curriculare oficiale.

Pentru diversificarea activităţilor de invăţare şi sporirea atractivităţii activităţilor desfăşurate cu elevii, şcoala organizează cursuri opţionale în cadrul orarului normal al elevilor, câte o oră sau două pe săptămână. Aceste cursuri sunt următoarele:

• Teorie literară aplicată
  • Matematică aplicată
  • English Around The World
  • Educaţie pentru sănatăte
  • Biogeografie
  • Aplicaţii matematico-geografice
  • Universul tehnologiilor moderne
  • Geografia municipiului Cluj-Napoca şi a comunelor adiacente

Pentru a veni în sprijinul elevilor care doresc să facă sport, şcoala are echipe de fotbal şi handbal, cu care participă la olimpiadele sportului şcolar şi la diverse alte competiţii.