Învăţământul primar

21 de clase- 540 de elevi

În şcoală funcţionează 5 clase pregătitoare şi 16 clase I-IV, din care 4 clase I, 4 clase a II-a, 4 clase a III-a si 4 clase a IV-a.

Proiectarea şi desfăşurarea activităţilor didactice se face ţinând seama de particularităţile de vârstă ale elevilor, în conformitate cu standardele curriculare oficiale.

Pentru a veni în sprijinul elevilor şi părinţilor, în scoală se organizează activităti de remediere şi susţinere a performanţelor şcolare, în continuarea programului cursurilor, în intervalul orar 12:00 - 16:00.

Sprijin în efectuarea temelor de casă

Învătare- Consolidare- Evaluare

Masa de prânz-opţional

Servirea mesei la restaurant/ cathering, la alegerea parintilor

Activităţi recreative

Lectură- Jocuri- Sport

Activitati extrascolare cu profesori de specialitate

• Sahul- sportul mintii
  • Inot
  • Dansuri populare
  • Fotbal
  • Handbal
  • Badminton

Învăţământul gimnazial

19 clase- 506 elevi

În şcoală funcţionează 19 clase V-VIII, din care 5 clase a V-a, 5 clase a VI-a, 5 clase a VII-a şi 4 clase a VIII-a.

Pentru anul şcolar 2021-2022, sunt prevăzute în planul de şcolarizare cinci clase a V-a.

Pentru diversificarea activităţilor de invăţare şi sporirea atractivităţii activităţilor desfăşurate cu elevii, şcoala organizează cursuri opţionale în cadrul orarului normal al elevilor, câte o oră sau două pe săptămână. Aceste cursuri sunt următoarele:

• Literatură si artă cinematografică
  • Călătorii literare
  • Matematica- ştiintă şi limbă universală
  • Tainele ştiintelor
  • A trip Around The World
  • Science throu English
  • Educaţie juridică
  • Călătorii literare
  • Reţete sănătoase de prin lume adunate
  • Muzica vocală universală şi tradiţională
  • Informatică distractivă
  • Badminton

Pentru a veni în sprijinul elevilor care doresc să facă sport, şcoala are echipe de fotbal şi handbal, cu care participă la olimpiadele sportului şcolar şi la diverse alte competiţii.

52 de ani de performanţă în educaţie